KIM BYŁEM ?   -   KIM JESTEM ?   -   GDZIE ZMIERZAM ?

    

  | Moje wynalazki | Artykuły | Moja muzyka | Perły Ludzkości | O Śląsku | Moje marzenia
 

 

 

       FILMY - czyli co jest wartościowe wg Domina :) 26.03.2008
LISTA  OPISYWANYCH  FILMÓW  BĘDZIE  STALE  UAKTUALNIANA.

Chciałbym, abyś teraz poznał to, co lubię w rozrywce. Jakie filmy są wg mnie wartościowe, a jakie tylko beznajdziejnym chłamem - bądź też rozrywką z wyższej półki. Pewnie zadajesz sobie pytanie, w jakim celu to czynię, przecież filmy nie mają nic wspólnego z tematami poruszanymi na tej stronie ?!
 
 
 
 
Wiem.
 
Ponieważ jednak lubię oglądać dobre filmy (te słabsze też, w celu wyrobienia zdania) chciałbym, być i Ty mógł ocenić mój gust - bądź też się na niego zdać. Sądzę, że jeśli mi zaufasz, nie zawiedziesz się. Pamiętaj, moje oceny są, jak każdego człowieka w tych dziedzinach subiektywne. To oznacza, że mnie może się podobać zupełnie coś innego niż Tobie i ja np. mogę ocenić jakiś film bardzo wysoko - Ty zaś, nisko.
 
Nie lubię się chwalić, jednak uważam, że jak na amatora-kinomana mam dość szeroki horyzont filmowy, dlatego też jestem w stanie ocenić wysoko zarówno filmy z gatunku sci-fi, jak również komedie, melodramaty oraz wiele innych. Dlatego też powinieneś wiedzieć, że jeśli oceniam film, np. z gatunku sci-fi na ocenę "5", a np. film psychologiczny na ocenę "3+" - to wcale nie musi oznaczać, że skoro lubię jakiś gatunek filmowy to w innym nie mam gustu lub smaku.
 
Jeśli więc chcesz, możesz spróbować zdać się na mój gust i sprawdzić mnie, czy moje recenzje odpowiadają Twoim odczuciom i wrażeniom z poszczególnych filmów. Możesz mnie oczywiście skrytykować a nawet wpłynąć na moją opinię, krótko argumentując, dlaczego się nie zgadzasz (bądź zgadzasz) z moją opinią w konkretnym przypadku.
 
LISTA  OPISYWANYCH  FILMÓW  BĘDZIE  STALE  UAKTUALNIANA.
 
UWAGA: Wiele amerykańskich tytułów filmów zaczyna się na "the", np. "The Grudge", czyli klątwa. Dlatego opisu takiego filmu NIE znajdziecie pod literką "T" tylko pod literką "G" a film będzie opisany jako: "Grudge, the". Tę formę stosuje bardzo wiele serwisów poświęconych filmom, bo jest praktyczna. Gdyby przecież stosowali najpierw "T" mielibyśmy niemal same filmy na "T".
 
I jeszcze jedno: NIE będę opisywał tutaj idiotycznych amerykańskich filmów o walniętych nastolatkach, którzy w każdym filmie jadą swoją ciężarówką na opuszczoną farmę, gdzie najpierw upijają się tanim winem za 1 dolara, potem bzykają się po kątach a potem idioten-blondynka ucieka i jako ostatnia ginie tuż przed policyjnym radiowozem.
 
NIE będę w ogóle opisywał amerykańskiej tandetnej filmoteki, którą zachwycają się pryszczate polskie nastolatki, bo jest idiotyczna, bez finezji, bez wyrazu, tępa a w każdym filmie o amerykańskich nastolatkach schemat: bal maturalny-laluś-laska-lokalny macho, i impreza z ponczem mnie obrzydza (taka miska, do której każdy dolewa dowolny alkohol a potem każdy doi do upadłego - czasem taki poncz ląduje na lokalnej piękności, która okazuje się być tandetną lalunią, a brzydula, której nikt nie lubi, okazuje się być najlepsza). Wybaczcie, to nie dla mnie. Jedynym wyjątkiem, kiedy będę opisywał takie filmy, jest pokazanie tandetnego, sztucznego i bezgustownego amerykańskiego stylu życia. Aha, filmów, w stylu "joł men. madafaka twoja mać" - też wybaczcie, ale jak tylko taki się trafi, to oglądam tylko po to, by się utwierdzić w tej głupocie.
 
A jeśli (!) się trafi taki film, to tylko w 2 przypadkach: przez pomyłkę albo właśnie w celu zmasakrowania go intelektualnie (bo on robi to samo z polskimi nastolatkami).
 
- Ten znak informuje, że film jest według mnie przeznaczony dla dzieci.
Oznacza również, że przekazuje pozytywne, dobre i wartościowe treści moralne.
 
- Ten znak informuje, że uważam ten film za szczególnie szkodliwy i niebezpieczny dla dzieci. Dla przykładu: Od 3 części filmu "Harry Potter" uważam go za szkodliwy dla dzieci (powiedzmy, poniżej 13 roku życia).
 
Filmy, które nie są oznaczone żadnym ze znaków, uważam, że nie powinny ich oglądać dzieci poniżej 13 roku życia. Niektóre jednak z nich są tak brutalne, że podaję przy nich cyfrę, czyli wiek, poniżej którego nie powinni ludzie oglądać takich filmów - oznaczenie kolorem czerwonym w nawiasie - (16) - czyli oznacza, że film jest uważany przeze mnie dla ludzi od 16 roku życia.
 Filmy pogrupowane są alfabetycznie:

0-9 - A - B - C - D - EF - G - H - I - J - K - L
M - N - O - P - R - S - T - U - W - V - X - Y - Z

Skala ocen filmów:

Ocena 1. Lepiej idź na piwo.

Ocena 2. Straszna kasza.

Ocena 3. Jeśli nie ma czegoś innego, można zobaczyć.

Ocena 4. Zaczyna się coś dziać, nie będziesz żałować tego filmu.

Ocena 5. Perełka, super.

Ocena 6. Terminator 2 :)


 

 

0-9:

10000 BC (10000 przed Chrystusem) - fantasy - Mam mieszane uczucia co do tego filmu. Z tego powodu, że spodziewałem się jakiegoś mniej więcej odzwierciedlenia rzeczywistości sprzed 12 tyś lat. Otrzymałem mieszankę kultur i średniej jakości scenariusz. Można powiedzieć tak: schemat miłość-wojownik-piękna lady i poszukiwania porwanej kobiety. Standard. Ale na litość boską - w 21 wieku chcielibyśmy coś więcej niż tylko te same wyświechtane tematy ubrane zamiast w dżinsy to w skóry. Jeśli autorzy zamierzali tak to opowiedzieć, to dodanie mamutów i kilku świątyń a'la azteckich nic nie zmienia. Ocena 3+

2046 - psychologiczny - Nie jestem koneserem AŻ tak wyrafinowanego kina japońskiego, dla mnie nuuuuuda!!! - ocena 2.

11:14 - sensacyjny - to samo wydarzenie, pokazane oczami różnych ludzi. Wartka akcja, można zobaczyć - ocena 4 (mocna czwórka)

13 duchów - horror - ludzie zamknięci w zamku, niebanalny - ocena 4

A:

Alien vs. Predator I i II (Obcy kontra Predator) - czytaj recenzję >>>

Asterix na Olimpiadzie (2008) - komedia/fantasy - Nawet zabawny film, kolejne przygody sympatycznych Galów. Dla dzieci w sam raz. Z rodzicami koniecznie, bo nawet dobra zabawa. Ocena 4-

B:

Batman Begins (Batman 2005) - dość udana adaptacja, kolejna część, mroczna, fajna - ocena 4+

Benny Hill, odcinki komediowe - moim zdaniem najlepszy z komików XX wieku. Potrafił sparodiować dosłownie wszystko: każdą sferę życia społecznego, ludzi, samego siebie. Zarzucano mu, że był obleśny. Ale to był taki fajny "wiesiu"... cała reszta może się tylko od niego uczyć. [A genialny lektor, chyba Brzostyński zasługuje na Nagrodę Nobla wraz z tłumaczami]. Niektórzy, dość karkołomnie próbują przyrównać (a nawet dzielić) innego komika, Jasia Fasolę (Mr. Bean'a), czyli Rowana Atkinsona do Beny'ego. Toż to zamach stanu! Niegodziwość ;) Podstawowa różnica polega na tym, że Jaś Fasola robił z siebie wariata - Benny zaś - z Nas! Naszych przywar, przyzwyczajeń, obyczajów i historii.
Za całokształt odcinków serii: The Benny Hill Show - Ocena 5+

Bękarty Diabła - horror/thriller - kontynuacja filmu "House of 1000 corpses" - ocena 3+ (od 18 lat)

Boogeyman 2005 - horror - historia ducha w domu - ocena 3+

Bunkier - thriller - grupka młodzieży zamyka się w bunkrze i zaczyna się morderstwo. Kto morduje? - ocena 4+

 

C:

Constatntine - horror/sci-fi - Keanu Reeves jako obrońca ludzkości przed szatanem - ocena 4- (ten minus za przereklamowanie)

Cradle 2 the grave (Od kołyski aż po grób) - sensacyjny/kung-fu - Lubię Jeta Li. Dość poprawny film, dobre kino akcji, nieco humoru, ale Jet grał już w lepszych filmach, więc ocena 4-

D:

Dead Birds - horror - niezwykle klimatyczny, moim zdaniem bardzo dobry horror USA. Rabusie mordują ludzi w banku i uciekają na opuszczoną farmę. Banał? Nie sądzę. Okazuje się, że po drodze zabijają paskudne zwierzę, ogołocone ze skóry a olbrzymi, amerykański dom (osobiście uważam, że to najbardziej ohydna architektura i zabudowa, jaką mógł człowiek wymyślić) kryje kilka tajemnic. Klimat filmu - perełka, tylko trzeba to po prostu lubić. Ocena 5- (16)

Descent (Zejście) - horror - Najlepszy horror ostatnich 20 lat. Gorąco polecam. Grupa dziewczyn-grotołazów schodzi do nieznanych jaskiń. Ten film, naprawdę przeraża. I o to chodzi. Ocena 6!!! Gorąco polecam.

Doomsday 2012 (Dzień Zagłady 2012) - katastroficzny - Ten film miałby rzekomo opowiadać o Roku 2012? ŻENADA. W życiu nie widziałem bardziej dennego, płytkiego i bezsensownego filmu. KASZANA ROKU 2008. Film jest tragiczny!!! Żenujący. Lepiej grają aktorzy w serialu Moda na sukces. Bardziej obrazowo i elastyczniej zagrał Arnold Schwarzenegger w "Conan Barbarzyńca". Każdy element tego filmu jest po prostu do dupy. Aktorstwo, scenariusz, efekty "specjalne" (lepsze widziałem w filmach z lat 70). Jestem wręcz wściekły, że z tak poważnego i w sumie od strony marketingowej dobrego tematu zrobić taką szmatę. Jeśli ktoś Wam postawi skrzynkę dobrego piwa + chipsy - możecie obejrzeć. Jednak wydawać 20 zł na bilet do kina + popcorn + dojazd - to wychodzi średnio 70-100 zł na 2 osoby. Ale za co, ja się pytam, za co? Ocena - 1!!!!!!!! Chciałoby się powiedzieć: Ludwiku Dorn i Sabo - nie idźcie na ten film...

Dzikie Żądze (Wild Things) - kryminał/thriller - jest trup, jest morderca. Czyżby??? Jeden z najlepszych kryminałów, które oglądałem. Wartka i poplątana akcja z zaskakującym finałem - ocena 5

Dark Water (wersja japońska) - horror - zawiodłem się na tym filmie, jedna scena straszna, reszta zbyt rozwlekła - ocena 3-

Deja Vu (USA/Nicolas Cage)- sensacyjny/sci-fi/psychologiczny - Ciekawie skomponowany film. Pokazuje możliwość podróżowania w czasie ale bez zbędnych "bajerów". Film pokazuje też zachowanie człowieka podczas możliwości cofania czasu, zachowanie psychiki. Ocena 4+

Die Hard (Szklana Pułapka cz. 1,2,3,4) - sensacyjny -  jak zwykle polscy "lingwiści" spieprzyli, nazywając film NIE od tytułu, a od motywu w filmie (tytuł jest trudny do przetłumaczenia, bo brzmi coś w rodzaju "giń twardo" "trudno zabić" lub coś jeszcze podobnego). Kiedy wypuszczono część drugą, nazwa "szklana pułapka" do terrorystów w samolocie miała się nijak. Pierwsza część otrzymuje ocenę 4+, druga ocenę 3, trzecia część, moim zdaniem najlepsza otrzymuje ocenę 5! Natomiast część 4 zwana
Die Hard 4.0 otrzymuje za przereklamowanie, za zwieśniaczenie i promowanie w głupi, tandetny, odpustowy sposób amerykańskiej flagi (zwolnione tempo, bohater, którzy dzielnie walczy...tandeta!!! Bruce coś ty synek narobił, taki fajny chop a w takim gównie zagrałeś) otrzymuje ocenę 2+ (dla fanów 3+). Dlaczego taka niska ocena? Za drastyczne obniżenie jakości filmu w stosunku do części 3!

E:

EgzistenZ - sci-fi/psychologiczny - jeden z lepszych filmów z serii "psycholi". Ludzie grają w grę wideo, ale nie wiadomo gdzie jest świat realny a gdzie gra - ocena 5+

Egzorcyzm Emily Rose - horror  - oparty na faktach - ocena 4+ (16)

Enter the Dragon (Wejście Smoka) - sensacyjny/kung-fu - kultowy film, kultowy Człowiek, kultowe umiejętności, kultowa ocena 5+ - "Be water, my friend..." (mogą oglądać dzieci poniżej 13 roku życia, film niesie treść walki "dobra ze złem")

 

F:

G:

Gatacca - sci-fi/psychologiczny - nietypowy film fantastyczny, skupia się na tęsknocie i wolności. Raczej nie dla amatorów wybuchów i efektów specjalnych. Ocena 5 (tylko dla fanów takich filmów)

Godziny szczytu (Rush Hour)- komedia sensacyjna - uwielbiam Jackie Chana - dlatego przyznaję ocenę 4+

Godziny szczytu 2 i 3 (Rush Hour 2,3) - Druga część jeszcze "daje radę". Niestety trzecia część już jest naciągana, mocno wtórna, bez polotu, nijaka - ocena 2.

Grudge, the (Ju-on, Klątwa) - horror japoński, suuuper, oglądać koniecznie o 22 w nocy z zapasem pampersów ;) - ocena 5+. Wersja amerykańska też świetna!

Grudge 2, the (Ju-on 2, Klątwa 2) - horror japoński, druga część...taka sobie, nudnawa. Oglądają tylko tacy maniacy jak ja :) - Ocena 3+

H:

Hollow Man (Człowiek-Widmo) - thriller/sci-fi - opowieść o naukowcu, którzy za pomocą wynalezionej przez siebie metody na niewidzialność zaczyna świrować a jego osobowość poddana jest próbie człowieczeństwa - ocena 5 - świetne efekty specjalne

Hollow Man 2 (Człowiek Widmo 2) - thriller/sci-fi - znowu to samo. Dlaczego scenarzyści i producenci mają w głowie siano? Człowiek-widmo bez Kevina Bacona to nie film, tylko pusta produkcja, papka, wydmuszka. Druga część niektóre efekty specjalne ma lepsze, scenariusz no nawet ujdzie, ale jednak... nie... ocena 3+

House of 9 (Dom dziewięciu) - thriller - ludzie zamknięci w domu, podobny do "Piły" - ocena 4- (z naciskiem na minus) (16)

House of Wax - horror - 3 świrniętych braci konserwuje ludzi - lepszy był film z lat 80-tych "Gabinet figur woskowych", za przereklamowanie ocena 3

House of 1000 corpses - horror - nastolatkowie trafiają do świrniętej, małomiasteczkowej amerykańskiej rodziny, która okazuje się być zwyrodniała i mordercza - ocena 4 (18)

Hostel 1 i 2 - Horror realistyczny - Opowiada o grupie młodych ludzi, którzy niczego nieświadomi zwiedzają Słowację. Jednak to oni są ofiarą i są przeznaczeni dla bogatych ludzi na rzeź, którą Ci wykupują sobie za ciężkie pieniądze. Film bardzo szkodliwy i brutalny. Filmu nie polecam nawet 18-latkom. Wiem, że w realiach polskich to nierealne, aby zablokować taki film, jednak ja osobiście nie dopuściłbym widzów poniżej 21 roku życia.

 

I:

Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (Indiana Jones 4) - przygodowy/sci-fi - Indy powraca w dobrym stylu. Rozrywka dla całej rodziny. Dobra, ciekawa kontynuacja serii - nie będziecie się nudzić. Owszem - już nie trafię w tych filmach tandetnego pokazywania amerykańskiej potęgi, flagi w każdym filmie - ale Indy jest szczery w tym co robi, długo się nie zastanawia tylko naciska różne wajhy ;). Końcówka zaskakująca (choć nieco przesadzona). Ale taka ma właśnie być. Bo ten film nie ma być realistycznym tworem nowoczesnej reżyserii - a bajką, mitem, czymś, w co głęboko wierzymy i świetnie się przy tym bawimy - i właśnie tak jest :). A poza tym INDY nie lubi komuchów :)))) Ocena 5-

J:

Jay i Cichy Bob kontratakują - zwariowana komedia - wcale nie tandetna, komedia o perypetiach dwóch USA-ńczyków (ale hasło...) - ocena 4

Jestem Legendą (I Am Legend) - thriller/horror - Naukowiec (Will Smith) jako jedyny w mieście jest odporny na wirusa, który mutuje ludzi w potwory. Brzmi tandetnie i wtórnie, ale jednak film obejrzeć można, trochę inaczej opowiedziana historia walki wirusologa o uzyskanie antidotum. Potencjał filmu jednak, wydaje się duży - ale nieco zmarnowany. Chyba w USA już się wyczerpały pomysły. Ocena 4- (mocny minus)

K:

Kingdom (Królestwo, 2008) - wojenny/akcja/terroryzm - muszę przyznać, że pomimo jeszcze ciągłego przedstawiania wyidealizowanego obrazu amerykańskiego żołnierza, ten film o saudyjskich terrorystach i ekipie amerykańskich żołnierzy przybyłych zbadać teren akcji terrorystycznej całkiem mi się podobał. Nareszcie Amerykanie nie pokazują tylko swojej "pięknej" kultury - ale dość mocno zbliżyli się do realiów Bliskiego Wschodu, pokazania religii muzułmańskiej, terrorystów arabskich - przynajmniej w tym filmie traktują się na równi. Co prawda, obraz ten, jest jeszcze trochę zbyt cukierkowy - ale wobec tego, co było dotychczas (sztuczny, polukrowany i podany w formie hamburgera świat) to jest duży postęp. Dobre kino akcji - ze smutnym refleksem. Ocena 5

Klątwa (The Grudge, Ju-on) - czytaj opis >>>

Klucz do koszmaru (Skeleton Key 2005) - horror/thriller - młoda dziewczyna zaczyna pracę w starym domu u starszego małżeństwa. Dostaje klucz do 12 drzwi - nie wolno jej wchodzić do 13. Ocena 4-

Koń Wodny: Legęda Głębin (Water Horse: The Legend of the deep) - fantasy - film rodzinny, fantasy. Opowieść o potworze z Loch Ness, który przyjaźni się z małym chłopcem. Dla dzieci z rodzicami w sam raz. Ocena 4

Krucjata Bourna (Bourn's Cruscade) - sensacyjno/szpiegowski -  druga część świetnej serii szpiegowsko, sensacyjnej, ocena 5

 

L:

Larva - horror USA - typowy film klasy "B" - takie filmy też lubię oglądać. Za to, że jest dobrze zrobionym horrorem niższej klasy i za klimat typowego amerykańskiego miasteczka (wiecie, schemat: przyjeżdża 'nowy' do małego miasteczka i przeszkadza lokalnym biznesmenom) - w brzuchach krów rozwijają się mordercze larwy. Ocena 4- (ze świadomością filmu klasy B) - i nie zgadniecie...tutaj też blondynka ucieka przed potworami. I jeszcze bardziej nie zgadniecie...;))) właśnie dobierał się do niej ktoś w samochodzie i już już...miało być namiętnie kiedy wstrętne robale przypuszczają atak...cóż za niesamowicie zaskakująca scena... - ja rozumiem, że blondynki są fajne, ale żeby w każdym filmie amerykańskim była ta sama idiotyczna scena???

Labirynt Fauna (El Labirytno del Fauno) - fantasy/obyczajowy/dramat - Niezwykły FILM. Na pewno NIE jest dla dzieci. Przedstawia bowiem świat małej dziewczynki, niezwykle brutalny świat, chociaż znajdują się w nim elementy fantastyczne, Rodzice i dorośli powinni go obejrzeć. Opowiada o brutalnej wojennej rzeczywistości i dziewczynce, która chce pomóc tajemniczemu Faunowi. Dla ludzi, których jedynym wyznacznikiem są Gwiezdne Wojny, filmu nie polecam. Ocena 5+ Polecam.

M:

Matrix - sci-fi - kultowy, bardzo dobry, świetne efekty specjalne, świetna fabuła, aktorzy. Ocena 5+

Matrix 2 - sci-fi  - kolejna część filmu, już nie taka dobra, komercyjna papka, przeładowanie efektami specjalnymi, niezbyt pociągająca fabuła. O tym, że film okaże się klapą wiedziałem w momencie, jak jego twórcy zapowiedzieli, że skoro w pierwszej części było około 500 efektów specjalnych, w drugiej będzie ich około 2000. No i okazało się, że miałem rację - przeładowanie formy nad treścią, zachwycanie się nie światem i fabułą a możliwościami komputerów i oprogramowania daje zawsze takie efekty. Bo najpierw trzeba myśleć CO pokazać - a potem JAK to pokazać (tak to było właśnie w 1 części) a nie na odwrót - w drugiej i trzeciej części wrażenie jest takie, że wymyślono efekciarskie sceny a potem "do czego by tu je przypiąć..." - Ocena 3+

Matrix 3 - sci-fi - Jeszcze gorsza klapa niż II część (może jedynie oprócz sceny, kiedy Neo walczy z Agentem Smithem). Tutaj były chyba same efekty specjalne :P. Ocena 2+

Mgła (The Mist 2007) - horror - Oparty o książkę Stephena Kinga. Na nadbrzeżne miasteczko nadchodzi dziwna, gęsta mgła. Wyłaniają się z niej potwory, które pożerają ludzi. Banalna, przewidywalna opowieść. Niekoniecznie. Spodziewałem się lepszego wykonania technicznego i lepszego scenariusza. Bo potwory, są hm...oklepane. Chociaż z małym wyjątkiem. Pająki strzelające nićmi z kwasu to coś ciekawego. Film jednak przeraził mnie z innego powodu - otóż oprócz "potworów" - posiada on podwójne dno - aspekt, do którego zmierza świat, z którym będziemy się musieli zmierzyć. Jedna z osób zamkniętych w sklepie, fanatycznie nawiedzona kobieta, zaczyna tworzyć sektę. Niestety, druga "grupa" chcąca się wydostać ze sklepu próbuje przekonać pewną kobietę, że ta "fanatyczka" jest niebezpieczna - ta zaś bagatelizuje sytuację. Nazajutrz przekonuje się, że popełnia tragiczny błąd. Oglądając Mgłę ma się wrażenie krzyczeć "ludzie, czy wyście powariowali". W ciągu 2 dni głupia, zaściankowa fanatyczna pseudo-katoliczka - tworzy w sklepie sektę równie fanatycznych, zaślepionych nienawiścią głupców. Jakże to przypomina sytuację dzisiaj. Kiedy mamy fanatycznych, zaślepionych nienawiścią naukowców i równie fanatycznych ateistów, religio-wyznawców (najprzeróżniejszych religii). Obawiam się, że właśnie podobna sytuacja może zajść w okolicach roku 2012, kiedy być może będą się tworzyć sekty złożone z takich ludzi. Na dodatek, owa kobieta wmawia im, że jest posłanniczką Boga i każe zabijać. Kolejnym aspektem jest pracownik sklepu (Oli), który wygląda na fajtłapę i boroka (po szlonsku borok to niedojda, frajer) i gdyby pójść schematami filmów amerykańskich, którymi jesteśmy karmieni cały czas, ów Oli byłby popychadłem. A, chwała scenarzystom - okazuje się że ów kasjer ma więcej oleju w głowie i męstwa, niż pozostali. Ocena - ze względu na horror i potwory - 3. Ze względu na powagę sytuacji i finał filmu - 4+

 

N:

Nieśmiertelny (Highlander) - historyczny/fantasy - wspaniałe kreacje aktorskie, wspaniała muzyka (Queen - Who want's to live forever), sceneria  no i historia nieśmiertelnego górala. (High-wysoki, land-ziemia, czyli po prostu góral :) Ocena - 5

O:

Obcy kontra Predator 1 i 2 część (Alien vs. Predator i Requiem) - sci-fi - słabiutkie, żenujące filmiki. Druga część: Requiem - jeszcze bardziej tandetna. Nie warto oglądać, chyba, że za dopłatą. Żeby spieprzyć tak dobry temat rodem sajens-fikszyn - z takim potencjałem...
Ocena ogólna obydwu części: 2

Ong-bak - kung-fu/sensacja - jeden z najlepszych filmów 2003 roku!! Banalna-niebanalna historia i techniki sztuk walki i pokazanie głównego bohatera z małej wioski, który zagubiony w wielkim mieście szuka skradzionej figurki Buddy a jednocześnie jest to typowe kino azjatyckie - za to też podciągam ocenę - ocena 5

Opowieści z Narni: Lew, Czarownica i Stara Szafa (Chronicles of Narnia) - fantasy/dzieci - osobiście uwielbiam Kroniki Narni i czytać ale i teraz oglądać. Film zrobiony perfekcyjnie (jeśli chodzi o przedstawienie książki, oczywiście). Dużo lepszy niż Harry Potter. Film z głębszym przesłaniem, gdzie Lew Aslan oraz grupka 4 dzieci staje do walki o zwycięstwo nad złą Białą Czarownica - film dla dorosłych również. Dlatego przyznaję Ocenę 5

P:

Passion of the Christ, the ("Pasja" Mela Gibsona) - za ukazanie prawdy o śmierci Jezusa Chrystusa, a nie komercyjnej papki rodem z "hollyłódź" - ocena 6+ (pomimo przejaskrawienia w kilku scenach). Ikonę "dziecko" wstawiłem dlatego, iż uważam, że pomimo krwawego przedstawienia wizji śmierci Jezusa, dzieci powinny się uczyć i wiedzieć, co zrobiono temu człowiekowi. Jednak ostateczna decyzja należy do rodziców.

Piła, Piła 2 (Saw, Saw 2) - horror/action thriller - obydwa filmy BARDZO dobre, z tym że druga część z małym minusikiem. Koniecznie zobacz - ocena 5 (18)

Piła 3 (Saw 3) - horror/action thriller - 3 część kultowej sagi, już nie tak świetna, bo wtórna, ale jeszcze w miarę daje radę. Ocena 4-

R:

Ring (wersja japońska) - horror/Japonia - prawdziwa perełka, straszny, mroczny, japoński, no i te niedomówienia, niezrozumienie typowo japońskie - ocena 5 (16)

Ring, Ring 2 (wersja USA) - Remake tego japońskiego, już nie tak straszny, skomercjalizowany, choć nie tragiczny - ocena 4- (Ring), druga część filmu - ocena 2!

Ring 2 (Japan) - horror/Japonia - nic specjalnego, można obejrzeć, ale sądziłem, że będzie lepiej. Ocena 3+

Resident Evil 1 i 2 - horror/sci-fi - film zrobiony na podstawie kultowej gry. Dobra gra aktorska Milly Jovovich i dobry scenariusz sprawiają, że film ogląda się dobrze.  Ocena 5!

Resident Evil 3 (Extinction) horror/sci-fi - nudny, wtórny, bez "tego czegoś" oprócz jednej sceny, jak samochód rozwala łeb zombiakowi, nic dobrego, ziewaaaaam. Ocena 2! (No, ale trzeba przyznać że Milla Jovovich ma piękne uda...:)

S:

Silent warnings - sci-fi - na farmę przybywają ufoki - ocena 3-

Shadow of fear - kryminał/thriller - oszustwa polityczno-adwokackie - ocena 4+

Star Wars I: Mroczne Widmo - kultowy sci-fi - bajeczka dla dzieci - ocena 3-

Star Wars II: Atak Klonów - kultowy sci-fi - lepszy od "jedynki", dlatego jest ocena 4 = (czwórka z dwoma minusami)

Star Wars III: Zemsta Sithów - sci-fi - kultowy, dobra, wartka akcja, jeden z lepszych serii Star Wars - ocena 5

Sahara - przygodowy - akcja pustynna, egipt, nudny, ślamazarny, bez ikry  - ocena 3-

Sin City - adaptacja komiksu/thriller - kilka epizodów, wciąga, świetny, koniecznie zobacz - ocena 5+

Skeleton Key 2005 (Klucz do koszmaru) - czytaj opis >>>

Sunshine (2007, W stronę Słońca) sci-fi/dramat - film opowiada o wyprawie, która wybuchami termojądrowymi ma ponownie spowodować reakcje chemiczne na słońcu, by znowu zaczęło świecić. Ocena 4=

Szklana Pułapka (wszystkie części) czytaj opis >>>

T:

Terminator - sci-fi - Bardzo dobry wstęp do części drugiej, chociaż efekty specjalne dziś nie zachwycają, ale mimo wszystko, ocena 5

Terminator 2 - sci-fi - kultowy, bardzo dobry pod każdym względem, do dzisiaj nikt nie zrealizował moim zdaniem takiego filmu, który łączyłby tyle dopracowanych elementów co T2:Dzień Rozrachunku - ocena 6

Terminator 3 - kontynuacja poprzedniej części - żenujący, fabuła kiczowata i naciągana. Jedynie efekty specjalne pozwalają toto oglądać. Ocena 3 z dużym minusem (-)

U:

Ultimatum Bourna (Bourn's Ultimate) - sensacyjno-szpiegowski - trzecia, ostatnia część kultowej serii szpiegowsko-sensacyjnej - podkreślę, chyba najlepszej części w takim właśnie klimacie. Obydwie części były bardzo dobre - trzecia równie dobra! Polecam. Ocena 4+

W:

White noise (Biały Szum) - thriller/sci-fi - facet odbiera przez radio i tv głosy z zaświatów - ocena 4+

Władca Pierścieni (Lord of the rings) - epicki/sci-fi - za to, że to świetny film przyznaję ocenę 5

Wejście smoka (Enter the Dragon) - sensacyjny/kung-fu - kultowy film, kultowy Człowiek, kultowe umiejętności, kultowa ocena 5+ "Be water, my friend..."

Wściekła pięść (Fist of fury) - sensacyjny/kung-fu - kolejny film z Bruce'm Lee. Historia dość banalna: Mistrz zostaje zamordowany, a jego uczeń chce się zemścić. Stylistyka i typ nakręcenia filmu: typowe kino azjatyckie lat 60-70 tych. Można by powiedzieć, nieco tandetna stylistyka - ale w wypadku Sifu Lee i jego nieprawdopodobnych umiejętności wszystko wymięka.
Ocena: mocna 4+

V:

X:

X-Men - sci-fi - adaptacja komiksu, nic szczególnego, dobre efekty specjalne - ocena 3+

X-Men 2 - sci-fi - druga część, ciut lepsza, efekty specjalne bardzo dobre, lepsza fabuła niż w pierwszej części - ocena 4-

X-Men 3 - sci-fi - kontynuacja - ocena 4= (z dwoma minusami)

Y:

Z:

Zielona Mila (Green Mile) - kryminał/obyczajowy/psychologiczny - jeśli ktoś jeszcze nie widział, bardzo gorąco polecam. W roli głównej Tom Hanks i potężny murzyn (tak wielkiego aktora naprawdę rzadko spotkać) - opowieść o skazanym za morderstwo dziewczynek i oczekującym na wyrok śmierci człowieku o ciekawym rysie charakteru. Film długi, bo 3 godziny, ale polecam na ślepo. Ocena 5

 Aktorzy, których lubię oglądać w filmach: (kolejność przypadkowa)

Jackie Chan
Jet Li
Arnold Schwarzenegger
Bruce Lee (niestety, tylko 4 filmy)
Chris Tucker
Piotr Fronczewski
Jerzy i Maciej Stuhr
Janusz Rewiński
Sylvester Stallone
Bracia Wayans (Brother Wayans, Damon i ten drugi ;)
Harrison Ford
Donald Sutherland
Louis de Funes
Denzel Washington
Tom Hanks
 

Top 5 by Domino:

Top 5 - Horrory:

1. The Grudge - Klątwa - wersja amerykańska

2. Piła, Piła 2

3. Ring (wersja japońska)

4. Descent - Zejście

5. Hellraiser (1 część)

 

Top 5 - Sciene-fiction:

1. Terminator 2

2. Matrix

3. Resident Evil (1 i 2 część)

4. Star Wars III: Zemsta Sithów

5. Człowiek-Widmo (Hollow Man)

 

Top 5 - Fantasy/epickie:

1. Władca Pierścieni - cała seria

2. Opowieści z Narni: Lew, Czarownica i stara szafa

3. Nieśmiertelny

4. E.T.

5.

 

Top 5 - Sensacja/kryminał/thriller:

1. Dzikie Żądze (Wild Things)

2. Ludzie honoru

3. Zielona Mila

4. Sin City

 

 

 


 

 

 

 

numer gg: 1010567
 
Logo totalizmu:
 
 
Motto totalizmu: Wiedza to odpowiedzialność
 
Mottem tej najmoralniejszej obecnie filozofii-religii jest:
"Wiedza to odpowiedzialność"
 
Moja Pizza
  (C)opyright by Dominik Myrcik 2000-2005. Wszystkie prawa zastrzeżone.

This Page support: 800x600, 1024x768.  IE 5.0+; Mozilla Firefox 1.04+

Strona sprawdzona przeglądarkami: Internet Explorer 5 oraz Mozilla Firefox 1.04