KIM BY£EM ?   -   KIM JESTEM ?   -   GDZIE ZMIERZAM ?

    

  | Moje wynalazki | Artyku³y | Moja muzyka | Per³y Ludzko¶ci | O ¦l±sku | Moje marzenia
 

 
E-mail:
totalizm@tenbit.pl

NUMER GG:
 1010567

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Ta ikona informuje, ¿e w jej pobli¿u znajduje siê
 odno¶nik (link)
 prezentuj±cy temat.

 

 

       Mój o³tarz Bruce'a Lee - niezwyk³ego cz³owieka. 31.07.2008

 

 

 

 

 

 

 

 


 


31.07.2008 - Pomys³ na cykl prezentuj±cy ¿ycie Bruce'a Lee >>>

04.06.2008 Najnowszy artyku³ o Bruce Lee - BYÆ JAK BRUCE LEE >>>


O³tarz B. Lee | Jeet Kune Do | Filmy z Lee | Trening Bruce'a Lee

WYWIAD Z BRUCEM LEE PO POLSKU!!!! POBIERZ!

 

Dlaczego zdecydowa³em siê opisaæ historiê aktora?

Jun Fan Lee (pseudonim Bruce Lee) ur. w San Francisco w 1940 r, zmar³ 20 czerwca 1973 roku (pochowany w Seattle), studiowa³ filozofiê na uniwersytecie, studiowa³ sztukê w³asnego cia³a i oko³o roku 1965 esencjê swoich przemy¶leñ i sztuk walki zawar³ w technice, zwanej Jeet Kune Do (Droga Przechwytuj±cej Piê¶ci). Jun Fan nie chcia³, by to, co stworzy³ nazywaæ stylem, gdy¿ style ograniczaj± cz³owieka. Efektem ciê¿kiego treningu by³ zaskakuj±cy - niemal wszyscy, którzy mieli okazjê siê z Nim zetkn±æ powtarzali jednoznacznie: to by³ najsilniejszy i najszybszy cz³owiek ¶wiata - opanowa³ do perfekcji wyra¿anie i ekspresjê Siebie poprzez JKD (jeet kune do).

Pierwsz± rzecz±, któr± musimy zrozumieæ jest fakt, ¿e Bruce Lee NIE by³ aktorem! On by³ tylko przy okazji aktorem (notabene ¶wietnym) - przede wszystkim by³ wielkim cz³owiekiem: twórc± Jeet Kune Do (który wbrew powszechnym opiniom NIE by³ ¿adnym "stylem" walki), jego wielko¶æ i g³êbiê my¶li ujê³o wielu przyjació³ (np. powiernik tajemnic Bruce'a - Dan Inosanto).

     Kiedy zapoznawa³em siê stopniowo z materia³ami na temat Bruce'a nie s±dzi³em, ¿e ten cz³owiek zrobi³ tak wiele dla Nas - ale niemal nikt nie mówi o jego przemy¶leniach i doj¶ciu do wspania³ej formy intelektualno-fizycznej. Wspomina siê tylko film "Wej¶cie Smoka" (Enter the Dragon) i to wszystko. Po zapoznaniu siê z totalizmem i ogl±daniu ¶wiata teraz przez pryzmat tego, co niesie ze sob± totalizm i analizie mentalno¶ci Bruce'a Lee oraz tego, co stworzy³, twierdzê, ¿e Bruce Lee by³ w XX wieku pierwszym, nie¶wiadomym twórc± totaliztycznego modelu samoobrony - Jeet Kune Do - techniki przechwytuj±cej piê¶ci. Bruce Lee wyrazi³ ow± technikê najró¿niejszymi sposobami - poprzez przekazywanie wiedzy przyjacio³om, poprzez ksi±¿ki, filmy.

Sk±d wiem, ¿e B. Lee by³ totalizt± a jego droga do nauczania oraz efekty, które osi±gn±³, s± tymi SAMYMI, jakie sformu³owa³ totalizm, tyle, ¿e w innej dziedzinie (totalizm w systemie ogólnego pojmowania religii, nauki, Jeet Kune Do w systemie walki wrêcz). Porówna³em totalizm i JKD (Jeet Kune Do). Obydwie struktury s± tak do siebie podobne w filozofii ich wprowadzenia oraz w filozofii nauczania, ¿e dla mnie nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e JKD to to samo, co totalizm - ale w innej dziedzinie.

Po zapoznaniu siê z tym, co chcia³ przekazaæ zapomniany Bruce Lee mogê za¶wiadczyæ swoim honorem, ¿e Bruce Lee tak samo wywindowa³ ¶wiat do góry i by³ równie wszechstronnym i genialnym cz³owiekiem, co Leonardo da Vinci. Tak, jak Leonardo da Vinci potrafi³ prawie 500 lat temu przewidzieæ helikoptery, maszyny, by³ artyst±-geniuszem, tak samo Bruce Lee wybiega³ w przysz³o¶æ i wyprzedza³ dzisiejszy ¶wiat sztuk walki o ca³e stulecia.

Na zawodach i ró¿nych mistrzostwach stylów walki Bruce pokazywa³ swoje umiejêtno¶ci. Kiedy zapowiedzia³, ¿e znokautuje przeciwnika w jedn± minutê, wszyscy zaczêli siê z niego ¶miaæ - nikt bowiem z klasycznych (ortodoksyjnych) mistrzów i instruktorów technik walk nie wierzy³, aby jeden cz³owiek w tak krótkim czasie móg³ pokonaæ nie byle jakich przecie¿, przeciwników. Po 58 sekundzie sta³o siê jasne, kim jest Bruce Lee i jak daleko w tyle zostali inni mistrzowie.

 

DLACZEGO "O£TARZ" A NIE TYLKO "POMNIK"?

 

Widzisz, samo s³owo "pomnik" pochodzi i referuje do s³owa "wspomnij", "pomnij" - a wiêc je¶li ogl±damy pomnik jakiego¶ cz³owieka tylko chwilê siê zastanawiamy "a kto to by³..." i ju¿ za 5 minut nie pamiêtamy po co stawiane s± pomniki. O³tarz za¶, to nie tylko jak to siê kojarzy wiêkszo¶ci ludzi mebel w ko¶ciele albo sanktuarium.

     O³tarz, to miejsce, gdzie aktywnie uczymy siê o kim¶, kogo wspominamy, gdzie przypominamy sobie to, co dana osoba stworzy³a, jakie my¶li i s³owa wypowiada³a, co mia³a Nam do przekazania oraz jakie warto¶ci sob± reprezentowa³a. O³tarz, to miejsce szczególnej czci - chcia³bym jednak przestrzec przed pochopnym rozumieniem "o³tarza Bruce'a Lee". Nie porównujê go do ¿adnej bosko¶ci b±d¼ nie wynoszê na piedesta³ przed Boga lub religie. Tworzê o³tarz, bo pomnik jest zbyt milcz±cy aby oddaæ cze¶æ temu pominiêtemu w XX w. historii cz³owiekowi.

     BRUCE LEE chcia³, by JKD ¿y³o na co dzieñ, by ka¿dy zrozumia³ jego przekaz. Nie chcia³ stworzyæ martwej, sztucznej ideologii prostego wyprowadzania ciosów i opanowywania ich do perfekcji. Chcia³, by ka¿dy cz³owiek odnalaz³ JKD w sobie i zastosowa³ je tak, jak tylko potrafi najlepiej i modyfikowa³ je wg w³asnych potrzeb i mo¿liwo¶ci. Wtedy mo¿na to nazwaæ Jeet Kune Do. We wspania³ym "Wej¶ciu Smoka" z 1973 roku na ma³ym stateczku uj±³ to najlepiej s³owami: "mój styl walki to walka bez walki".

"Bitwy, które przeszli¶my w ¿yciu nie zawsze wygrywaj± silniejsi lub szybsi, ale prêdzej czy pó¼niej, cz³owiek, który wygrywa, jest tym,
który my¶la³, ¿e tego dokona"

Bruce Lee

Jeet Kune Do - Droga Przechwytuj±cej Piê¶ci

Bruce Lee pozna³ bardzo wiele ró¿nych stylów walki, jednak po latach treningu doszed³ do wniosku, ¿e ka¿dy styl jest sztuczny, nie¿yciowy i nie daje swobody dzia³ania. Swoimi wypowiedziami nara¿a³ siê mistrzom i nauczycielom tych technik samoobrony i ataku, poniewa¿ krytykowa³ praktycznie ka¿dy styl. By³ jednak bardzo konstruktywnym krytykiem, nie ogranicza³ siê do negowania wszystkiego, ale do dawania alternatywy, odpowiedzi. Jego m±dro¶æ docenia³o wówczas wielu ludzi. Bruce Lee twierdzi³, ¿e nie ma czego¶ takiego jak "ró¿ne style walki"-  bo wszêdzie na ¶wiecie ludzie maj± dwie nogi i dwoje r±k - wiêc inne style walki by³yby wtedy, gdyby cz³owiek mia³ co najmniej troje r±k i cztery nogi.

Bruce mawia³, ¿e osi±gniêcie perfekcji JKD bêdzie siê wyra¿a³o wtedy, kiedy wyprowadzimy kontr-atak szybciej, ni¿ wróg nas zaatakuje. A wiêc Bruce Lee odkry³ ju¿ wtedy "czas martwy" - tê sam± formu³ê, tyle, ¿e w innej materii odkry³ naukowo i udowodni³ prof. Jan Paj±k. Najlepiej wyra¿a to fragment filmu zaprezentowany poni¿ej:

Droga Przechwytuj±cej Piê¶ci XVID.avi - ¶ci±gnij film (4,33 Mb)

O co chodzi z tym Jeet Kune Do? Otó¿ JKD jest zestawieniem ró¿nych technik i stylów walki (niektórzy mówi±, ¿e B. Lee po³±czy³ oko³o 200 stylów walk oraz poszczególnych technik). Lee z ka¿dej znanej mu techniki wyci±gn±³ esencjê, filozofiê i stworzy³ JKD - którego bardzo NIE chcia³ nazywaæ "stylem walki", poniewa¿ wg Bruce'a samo s³owo "styl" ju¿ jest ograniczeniem - a JKD (tak jak totalizm) jest nieograniczony. Oznacza to, ¿e je¶li by JKD uprawia³o 100 ró¿nych ludzi i ka¿dy stosowa³by w³asne chwyty, styl walki, wyra¿ania siebie - ale podstawy JKD zosta³yby zachowane - nadal by³oby to JKD. Bo niemo¿liwym jest, aby grubas wa¿±cy 150 kg æwiczy³ szybko¶æ i precyzjê - a 50 kg chudzielec æwiczy³by tylko si³ê i odporno¶æ na ciosy, bo po prostu ani do jednego, ani do drugiego taki trening nie pasuje. Dlatego wg JKD ka¿dy powinien znale¼æ swój "pas na autostradzie" - ale z niej nie zbaczaæ.

W czym JKD jest zbie¿ne z totalizmem?

     JKD jest zbie¿ne w bardzo wielu elementach - oczywi¶cie, ró¿nica w dziedzinach jest oczywista, ale ¶cie¿ka, po której krocz± obydwie filozofie uzupe³nia siê wzajemnie. To oznacza, ¿e cel i wachlarz proponowany przez obydwie filozofie jest bardzo szeroki ale jednocze¶nie niemal doskona³y, ¶cis³y, bez przek³amañ i zbêdnych elementów.

Cechy zbie¿ne pomiêdzy totalizmem a JKD:

  • Prostota, prostoduszno¶æ

  • JKD zaleca nie tracenie energii na wygibasy fizyczne - totalizm, na wygibasy moralne

  • Totalizm i JKD mo¿e uprawiaæ ka¿dy

  • Obydwie filozofie prowadz± ku moralno¶ci i rozwojowi fizyczno-duchowemu

  • Totalizm zaleca, ¿e masz prawo a nawet obowi±zek siê broniæ! JKD stwierdza dok³adnie to samo i na dodatek masz byæ skuteczny, je¶li zostaniesz nie ze swojej winy zaatakowany, posiadasz obowi±zek odparowania ciosu przeciwnikowi i to tak, aby ju¿ nie móg³ Ciebie zaatakowaæ - to Twój przeciwnik atakuj±c Ciebie musi siê liczyæ, ¿e masz prawo oddania ciosu bez wdawania siê rozmy¶lania, czy aby zbyt nie uszkodzisz jego cia³a - to on atakuj±c Ciebie musi mieæ to na uwadze!

  • ¯yj i pozwól ¿yæ innym - to jedno z wa¿niejszych przes³añ obydwu filozofii

  • Lepiej unikaæ konfrontacji ni¿ do niej doprowadzaæ

 

Dlaczego o Bruce Lee nikt dzisiaj nie mówi albo dezawuuje siê to, co mia³ do przekazania?

     Otó¿ patrz±c generalnie na to, co zd±¿y³ ju¿ dotychczas zrobiæ w swoim krótkim, m³odym ¿yciu (zmar³ w wieku 33 lat) mo¿na hipotetycznie stwierdziæ, ¿e gdyby do¿y³ sêdziwego wieku, systemy obrony, walki wrêcz oraz jego filozofia, któr± propagowa³ poprzez æwiczenie cia³a i ducha osi±gnê³aby zapewne wy¿yny oraz poziom dotychczas niespotykany, upadek moralny m³odzie¿y zapewne by³by du¿o mniejszy - a na pewno wielu ludzi mia³oby wzór do na¶ladowania.

Zastanawia³e¶ siê, dlaczego ludzie bardzo moralni umieraj± m³odo? Lub w zapomnieniu, w nêdzy, g³odzie, nierzadko w szpitalach psychiatrycznych (dawniej)? Jak to siê dzieje, ¿e o Mahatmie Ghandim nikt ju¿ niemal nie pamiêta? ¯e wielcy wynalazcy, którzy popchnêli i wywindowali Nasz± Cywilizacjê do góry i nale¿a³oby siê im nale¿ne miejsce w historii mo¿na powiedzieæ mrocznie ¿e zdechli jak psy pod p³otami wiecznie niena¿artych, bezmózgich i niemoralnych "naukowców" i "uczonych", którzy siedz±c w swoich bia³ych, wykrochmalonych kitlach (ewentualnie w garniturach) wymordowali bezpo¶rednio (np. Inkwizycja) b±d¼ po¶rednio (dzisiejsi "naukowcy") setki tysiêcy ludzi - w tym kilkaset prawdziwych pere³ ludzko¶ci. Niech z najnowszych przyk³adów bêdzie Nikola Tesla, Rudolf Diesel, Ludwik Paj±k, Jan Paj±k, Lucjan £±giewka, John Britten, Aleksander Mo¿ajski i wielu innych, których nazwisk nawet nie poznamy.

Jestem g³êboko przekonany, ¿e gdyby JKD po³±czyæ z Totalizmem - lecz przede wszystkim mieæ czas i mo¿liwo¶ci na osobiste ³±czenie tych dziedzin - otrzymaliby¶my bardzo zdrowy i energetyczny koktail, którego raz posmakowanie owocowa³oby do koñca naszych dni.

W swoim ostatnim wywiadzie, Bruce Lee powiedzia³ jedn± z najwa¿niejszych my¶li, dotycz±cych JKD a moim zdaniem, która to otworzy³a mi ca³kowicie oczy na prawdê o tym cz³owieku i o zbie¿no¶ci tych dwóch filozofii.

"Kiedy wlewasz wodê do fili¿anki, staje siê fili¿ank±. Kiedy j± wlewasz do butelki, staje siê butelk± - kiedy za¶ wlewasz do imbryczka,
staje siê imbryczkiem. B±d¼ wod±, przyjacielu.
Wody nie mo¿na uderzyæ, czy zraniæ."

Bruce Lee - "zagubiony" wywiad telewizyjny.

Bruce Lee oczywi¶cie ekstrapolowa³ (przeniós³) tê my¶l na sztuki walki i samoobrony - ale nie inaczej mo¿na postêpowaæ w totali¼mie czy w ogóle w ¿yciu.

Zastanawiacie siê, jakie umiejêtno¶ci posiada³ Bruce Lee i czy on naprawdê by³ takim wielkim mistrzem? Poogl±dajcie sobie krótkie filmy z Bruce'm Lee nakrêcone podczas treningów oraz ró¿nych zawodów. Do odtworzenia bêdziecie potrzebowaæ kodeka XVID, który znajdziecie na stronie http://m5studio.prv.pl a tak¿e kodeka WMV (Windows Media Video) który jest standardowo zainstalowany w Windows Media Player 8 i wzwy¿.

Krótkie filmy z udzia³em Bruce'a Lee

 

- Filmy z Bruce'm Lee:

PAMIÊCI  BRUCE'A  LEE -  Ma³ego Smoka

Pamiêci Mistrza Lee
(kliknij na obrazku prawym przyciskiem myszy i daj opcjê
"ZAPISZ ELEMENT DOCELOWY JAKO..."

Kodek: DivX
Je¶li nie masz kodeka ¶ci±gnij: http://m5studio.prv.pl

 

Demonstracja_szybko¶ci.wmv (684 Kb) - zobacz, jak szybki by³ Lee

Jednocalowy_cios_XVID.avi (694 Kb) - niesamowita si³a Bruce'a

Lepkie_rece_XVID.avi (264 Kb) - trening "przyklejania" r±k

Jeet_Kune_Do_XVID.avi (8,24 Mb!!) - wspomnienie Sifu Lee

Trening domowy Bruce'a Lee.wmv (3,34 Mb!!)

 

Fot. Bruce Lee. Kliknij aby powiêkszyæ <<<

 

 

 

 

 


 

Trening wzmacniaj±cy ¶ciêgna i miê¶nie wg Bruce'a Lee.

Istnieje wiele mitów n/t sprawno¶ci Lee. Jedno jest pewne: ten cz³owiek by³ najsprawniejszym cz³owiekiem, jakiego nosi³a ziemia. Kto¶ powie: ale dzisiejsi lekkoatleci, czy niektórzy sportowcy (np. ci, którzy uprawiaj± sport zawieszeni rêkoma na kó³kach) s± równie sprawni. Tak, tyle, ¿e Bruce mia³ wytrenowany ka¿dy miêsieñ swojego cia³a, z którego móg³ zrobiæ u¿ytek. Bruce by³ wszechstronny NIGDY za¶ ukierunkowany na jedno. Bruce wykonywa³ 2 palcami jednej rêki pompki, a jego uderzenie boczne (side kick) nog± by³o tak potê¿ne, ¿e odczuwalne by³o jak uderzenie samochodu osobowego. Worek 35 kg po kopniêciu przez Lee lata³ na wysoko¶æ prawie 2 m.

Czasem nie¼le siê u¶miejê, kiedy s³yszê jak m³odzi ludzie opowiadaj± fantazje o tym, ile to nie biega³ codziennie Bruce. Bruce lubi³ szczególnie biegaæ pod górkê, poniewa¿ nawet przy  ma³ej ilo¶ci kilometrów, miê¶nie by³y trenowane bardzo mocno. Biega³ od kilku, do kilkunastu kilometrów dziennie (zazwyczaj jednak poni¿ej 10) - bardzo przywi±zywa³ wagê do biegania, gdy¿ wzmacnia serce i uk³ad kr±¿eniowy, co zwiêksza wydajno¶æ sportowca.

Czêsto ludzie siê zastanawiaj±: Jakie æwiczenia wykonywa³ Bruce? Tak naprawdê, to "temat-rzeka". Bruce modyfikowa³ swoje æwiczenia w miarê zdobywania wiedzy na temat cia³a, fizjonomii i fizjologii. Studiowa³ wiele czasopism medycznych z najnowszymi danymi i wiedz± na te tematy. Czyta³ niemal ka¿de pisemko dla kulturystów i fitness - aby mieæ jak najwiêksz± wiedzê o nowych sposobach wzmacniania i rozwijania cia³a.

W roku 2006/7 postanowi³em, ¿e rzucê, a przynajmniej mocno ograniczê palenie (w sumie du¿o nie palê, ale chcia³em w ogóle przestaæ) i zacznê treningi wg Sifu Lee.

     Przez prawie 2 miesi±ce przygotowywa³em siê do tych treningów - trenowa³em wszystko ogólnie, abym podczas pracy w salonie fitness nie "zdechn±æ" i nie wyj¶æ na g³upka - trzeba przecie¿ by³o najpierw wzmocniæ serce, kr±¿enie, p³uca (oddech), miê¶nie, które przecie¿ mia³y byæ poddane pó¼niej olbrzymiemu wysi³kowi. Trzeba pamiêtaæ, ¿e ja nie mam czê¶ci p³uca (zosta³o wyciête podczas operacji w 1998 roku).

Niestety, po 2 miesi±cach ciê¿kich treningów, wyrzeczeñ i prze³amywania w³asnych s³abo¶ci i barier - zacz±³em w koñcu 1 dzieñ treningu wg Lee. W tym samym dniu dosta³em ciê¿kiej i niebezpiecznej grypy, która zwali³a mnie z nóg na miesi±c (tak, dok³adnie tyle). Kiedy ju¿ wykaraska³em siê z grypy, by³em tak os³abiony i bez witamin, ¿e musia³bym znowu siê odbudowywaæ przez ok. 3 miesi±ce, bardzo stopniowo. Niestety, teraz nie mam mo¿liwo¶ci kontynuowania rozwoju w³asnego cia³a.

Osobi¶cie doradzam: je¶li chcecie od zera zacz±æ  trening wg Bruce'a Lee musicie najpierw wzmocniæ ca³e cia³o - jeden bêdzie potrzebowa³ 2 tygodni, drugi kilku miesiêcy. Im lepiej wzmocnimy cia³o przed zaczêciem treningu, tym ³atwiej przyjdzie nam pokonaæ trudno¶ci wysi³ku. Kiedy zaczniecie æwiczyæ, Wasze miê¶nie spuchn±, zaczn± wch³aniaæ wodê - dlatego w pierwszych tygodniach treningów przygotowawczych zaczniecie przybieraæ na wadze. Bez paniki! To minie po kilku tygodniach i zaczniecie spalaæ t³uszcz a Wasza waga dojdzie do normy. W zale¿no¶ci od cia³a, czasem mo¿na przybraæ na wadze nawet kilka kilogramów - ja przybra³em ok. 2-3 kg.

W treningu, który zaraz ¶ci±gniesz obok moich warto¶ci kilogramów, poda³em te, którymi æwiczy³ Lee. Przy jego wadze 69 kg naprawdê facet mia³ pieronow± si³ê :).

Co do brzuszków Lee mia³ zasadê: brzuszki wykonuje siê bardzo szybko, poniewa¿ miê¶nie brzucha maj± to do siebie, ¿e szybko odk³adaj± t³uszcz - dlatego powinny byæ mocno przegrzane i powinny boleæ podczas treningu, a czas pomiêdzy powtórzeniami serii powinien byæ jak najkrótszy, aby nie daæ odpocz±æ miê¶niom. Oczywi¶cie æwiczenia mog± byæ wykonywane na urz±dzeniach fitness, nie tylko na pod³odze. Na dodatek aby æwiczyæ ca³± objêto¶æ miê¶ni brzucha, Lee wykonywa³ (i ja te¿) sk³ony ze skrêtami. Raz mój prawy ³okieæ przy g³owie dotyka³ lewego kolana, raz g³owa by³a miêdzy kolanami a kolejne powtórzenie, lewy ³okieæ dotyka³ prawego kolana. I tak na przemian.

Lee przywi±zywa³ du¿± wagê do odpoczynku pomiêdzy æwiczeniami, aby miê¶nie, ¶ciêgna i stawy mog³y siê zregenerowaæ i rosn±æ. Dlatego, je¶li siê rozci±gasz (szpagaty, ogólnie ¶ciêgna) i chcesz przecierpieæ bóle - to je¶li np. w poniedzia³ek rozci±gasz siê mocno - wtorek nie rozci±gasz siê (¶ciêgna i miê¶nie odbudowuj± siê i regeneruj±!).

- Pobierz Trening Bruce'a Lee PDF >>>

 

 
numer gg: 1010567
 
Logo totalizmu:
 
 
Motto totalizmu: Wiedza to odpowiedzialno¶æ
 
Mottem tej najmoralniejszej obecnie filozofii-religii jest:
"Wiedza to odpowiedzialno¶æ"
 
 
  (C)opyright by Dominik Myrcik 2000-2005. Wszystkie prawa zastrze¿one.

This Page support: 800x600, 1024x768.  IE 5.0+; Mozilla Firefox 1.04+

Strona sprawdzona przegl±darkami: Internet Explorer 6 oraz  Firefox 1.06